Nietypowa lekcja patriotyzmu
Liść opadł. Jeden, drugi,
Żółty, czerwony, klonowy, lipowy…
Mój liść, twój liść, jego liść.
Liść listopadowy – listopad.
Słuchaj więc i patrz!
Z listopadowej opowieści
Ucz się trudnej sztuki miłości do Polski.
Tymi słowami młodzież z przysuskiego gimnazjum rozpoczęła 9 listopada akademię z okazji Święta Niepodległości. Biało-czerwona scenografia z napisem: „Gdy myślę POLSKA”, trochę jesiennych liści rozsypanych tu i ówdzie i duży ekran, na którym m.in. wyświetlano najważniejsze i najbardziej znaczące dla naszego kraju obrazy z jego historii i teraźniejszości.
Krótki montaż słowno-muzyczny skupiał się wokół słowa ojczyzna, którego – jak mówi poeta – „nie należy wymawiać zbyt często ani zbyt szybko, żeby nie zatraciło sensu powierzonego mu przez przodków”. Słowami piosenki pytano: „Co to jest patriotyzm?” Ten współczesny, ten w niełatwych przecież czasach pokoju. Czy warto mówić ciągle „o ranach i bliznach (…) po co ten cały bagaż: hymn, sztandary, historia i wiersze…” ?
Druga część uroczystości przypominała konwencją popularny program telewizyjny „Kocham cię, Polsko” . Kapitanami drużyn byli nauczyciele: Anna Jedlińska i Dominik Szymczyk, którzy zaprosili do wspólnej zabawy uczniów. W zespole Białych znaleźli się: Ola Borycka, Filip Matyjas i Oliwer Papis. W szalikach polskich kibiców pięknie prezentował się zespół Czerwonych: Ola Rejmer, Dominik Cieślikowski i Paulina Młodawska. Żadna konkurencja nie sprawiła uczestnikom większego problemu. Mieli w jednym palcu polskich Noblistów i polskich królów, świetnie rozpoznali znanych Polaków na portretach i w przygotowanych scenkach, nie tylko wymieniali tytuły pieśni legionowych, ale je również śpiewali. Fantastycznie odgadywali kalambury prezentowane przez kapitanów drużyn. Tylko z niewielką przewagą zwyciężył zespół Białych pod egidą pani Jedlińskiej, który w nagrodę został zaproszony do szkolnej stołówki na tradycyjną polską potrawę, czyli bigos.
Wspólnie z obu drużynami swoją wiedzę o Polsce sprawdzać mogli wszyscy uczniowie, którzy zadania widzieli na ekranie. Było też pytanie dla publiczności i nagroda dla zwycięzcy, którym okazała się Kasia Druszcz. Na koniec rozstrzygnięty został ogłoszony wcześniej konkurs literacki na wiersz o ojczyźnie, w którym nagrodzono utwór Oli Łomży.
O tej nietypowej akademii dyrektor szkoły, Adam Pałgan, powiedział: „Dowiedzieliśmy się tu dziś o naszym kraju więcej niż na niejednej lekcji w klasie”.