Mamy sporo muzeów, niestety mało znanych, w których można poznać dawne technologie i urządzenia produkcyjne. Wiele znajduje się w obiektach, które są świadectwem naszej tradycji industrialnej i przykładem piękna przemysłowej architektury. Niedaleko od naszej miejscowości znajduje się taka perełka – to Zabytkowa Huta Żelaza w Chlewiskach. Chlewiska niedaleko Szydłowca leżą w południowej części woj. mazowieckiego. Historycznie bardzo blisko im do Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego. Znajdujemy tu dobrze zachowaną hutę żelaza, w której do 1940 r. pracował jedyny, jeszcze wtedy czynny, wielki piec opalany węglem drzewnym. Dziś to oddział warszawskiego Muzeum Techniki . Po hucie oprowadza pan Stanisław Turek, niegdyś ślusarz, potem behapowiec i zamiłowany w historii Chlewisk człowiek.

Hutę w latach 1890–92 postawiło Francuskie Towarzystwo Metalurgiczne. Stanął tu wielki piec, prażarki rudy, glichtociąg, czyli wodna wieża wyciągowa, odlewnia, kuźnia, łaźnia, laboratorium itp. Rudę i drewno dowożono wąskotorówką. Jeden z parowozów stoi do dziś..

 

Glichtociąg to w gruncie rzeczy dość proste urządzenie – specjalna winda zamontowana wewnątrz kwadratowej wieży, wyższej niż sam wielki piec. Ma ona dwie klatki zawieszone na wspólnej linie. W jednej transportowano surowiec do pieca, a w drugiej był zbiornik na wodę z zaworami spustowymi. Chcąc podnieść w górę pojemniki z wsadem do pieca, do zbiornika w drugiej klatce pompowano wodę, aż jej ciężar przeważył klatkę transportową i wciągał ją na górę. Po opróżnieniu klatka sama wracała na dół, bo wodę ze zbiornika wypuszczano. Od 2010r. Muzeum Techniki uruchomiło w halach po hucie wystawę 20 najbardziej popularnych samochodów XX w. oraz wystawę ok. 40 motocykli. W jedne z hal wystawiane są obrabiarki do metalu i drewna.

Zapraszamy do obejrzenia foto-relacji z naszej wyprawy rowerowej. I pamiętajcie to przysłowie „Kto drogi prostuje, ten w domu nie nocuje”  :) Pozdrawiam Wielka StoPA.