Zakończył się rok 2013, który przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłoszony został Rokiem Juliana Tuwima. Przysuscy gimnazjaliści w ciągu tych dwunastu miesięcy w różny sposób uczcili pamięć poety. Był konkurs pięknego czytania jego utworów, konkursy recytatorskie, prezentacje multimedialne i lekcje poświęcone jego twórczości.

 

Na zakończenie roku drugoklasiści  przygotowali na szkolnym korytarzu wystawę „Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą”.  Prezentuje ona dwanaście humorystycznych opowieści, które układają się w historię jego dzieciństwa i młodości spędzonej w Kominogrodzie, jak nazywał swoje rodzinne miasto Łódź. Uczniowie mogli przeczytać o tym, że z Julka było niezłe ziółko, że o mało nie wysadził w powietrze kamienicy, w której mieszkał, albo że w domu hodował zaskrońce i jaszczurki. Że był to chłopak, który miał  wiele zainteresowań, kolekcjonował co tylko się dało, a jego wszystkie bziki, jak sam o nich mówił, zaprowadziły go w końcu do największej pasji - poezji. Uzupełnieniem opowieści są zdjęcia pokazujące osoby i miejsca związane z poetą oraz książeczki ze znanymi wierszami dla dzieci, do których gimnazjaliści chętnie zaglądali podczas przerw lekcyjnych.

 

Ekspozycja powstała w ramach projektu edukacyjnego „Rok 2013 Rokiem Juliana Tuwima”. Przygotowali ją uczniowie klasy IIa: Natalia Janusz, Katarzyna Jasińska i Mikołaj Petrenko.