Od 7 do 11 marca w bibliotece szkolnej można było obejrzeć wystawę czasową pt. ”Kobieta w literaturze i sztuce”, przygotowaną przez panią Bogusławę Pożogę.

Pierwsza część ekspozycji ukazywała płeć piękną w dziełach malarskich i rzeźbiarskich, począwszy od starożytności.. Dało się zauważyć, że w kolejnych epokach ideał kobiety ulegał ogromnym zmianom.

Kolejną częścią wystawy, która najbardziej przykuwała uwagę, stanowiły książki opowiadające o znanych paniach, takich jak Anna German, Hanka Bielicka,  Mata Hari czy Kalina Jędrusik, które przez lata przykuwały uwagę i zdobywały serca wielu ludzi.

Ostatnią część stanowiły książki napisane przez kobiety. Nie mogło w wśród nich zabraknąć powieści Krystyny Siesickiej, Małgorzaty Musierowicz, Doroty Terakowskiej, Joanne Kathleen Rowling czy pochodzącej z Przysuchy Anny Burzyńskiej, autorki „Archanioła”.

Znakomitym uzupełnieniem okazały się szkice celebrytek wykonane przez uczniów naszej szkoły, cytaty o kobietach, ciekawostki językowe związane tematycznie z wystawą oraz stanowisko, gdzie można było sprawdzić swoją znajomość dzieł literackich, dobierając w pary bohaterów.

Organizatorka wystawy pragnie serdecznie podziękować pracownikom Biblioteki Publicznej w Przysusze za udostępnienie księgozbioru użytego do stworzenia wystawy.

 

Michał Pietrasik, 2d