W czwartek 10 maja 2012 roku w Publicznym Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki w Przysusze odbył się IX Festiwal Nauki. Gimnazjaliści, jak co roku, obejrzeli szereg pokazów z różnych dziedzin nauki i sztuki, przygotowanych przez kolegów w ramach działających w szkole kół zainteresowań.

Część prezentacji powstało w trakcie realizacji projektów gimnazjalnych. Tematyka festiwalu była bardzo szeroka. Uczniowie mogli odbyć „Podróż w czasie”, spotkać się z „Duchami i zjawami z literatury i sztuki” lub bohaterami „Od Achillesa do Batmana”. Miłośnicy przedmiotów ścisłych , także znaleźli coś dla siebie. Oprócz udziału w pokazach z chemii i fizyki zapoznawali się z „Roślinami leczniczymi”, „Bryłami platońskimi”, brali udział w składaniu „Matematycznego orgiami”. Spore zainteresowanie wzbudziła też prezentacja przygotowana naszych młodych informatyków pt. „Darmowa alternatywa dla programów komercyjnych”. Tego dnia uczniowie gimnazjum mogli zobaczyć szereg ciekawych wystaw i wziąć udział w konkursach i quizach.
Tegoroczny Festiwal Nauki połączony był z dniem otwartym szkoły. Gimnazjum zwiedzała młodzież klas szóstych szkół podstawowych z gminy Przysucha. Szóstoklasiści spotkali się z panem dyrektorem Adamem Pałganem, a także obejrzeli przygotowane dla nich ciekawe pokazy i doświadczenia z fizyki, chemii i innych dziedzin nauki.
Festiwal Nauki przygotowany przez uczniów i nauczycieli gimnazjum powstał z myślą o ludziach z pasjami.