W sobotę 5 września na przysuskim Placu Kolberga odbyła się 4. edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie.  Akcję Narodowego Czytania zainaugurował trzy lata temu Para Prezydencka. Obecnie kontynuuje ją prezydent Andrzej Duda. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia własnej tożsamości. Narodowe Czytanie rozpoczęła w 2012 r. wspólna lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się wspólne czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w 2014 roku - „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Tym razem czytana była powieść Bolesława Prusa „Lalka".
Przy ławeczce Oskara Kolberga zebrało się kilkadziesiąt osób, które z wielkim zainteresowaniem wsłuchiwały się w treść tej wspaniałej lektury. Przybyłych na plac gości serdecznie powitał dyrektor biblioteki Jerzy Kwaśniewski. Narodowe Czytanie rozpoczął Burmistrz G i M w Przysusze Adam Pałgan.
Organizatorem tej akcji w naszym mieście była Publiczna Biblioteka
w Przysusze. Nasze gimnazjum również postanowiło włączyć się w tę akcję. Uczniowie z klas drugich i trzecich: Natalia Nowosielska, Wiktoria Widulińska, Roch Cieślikowski, Kamil Stefański i Piotr Wrzesień  przeczytali rozdział drugi ,,Lalki”. Przygotowała ich do tego Pani Edyta Dyderska, nauczycielka z naszego gimnazjum.
Na tę okazję Biblioteka Publiczna w Przysusze otrzymała okolicznościową pieczęć do składania pamiątkowego stempla, którą bibliotekarze pieczętowali przyniesione na uroczystość własne egzemplarze „ Lalki”. W przyszłym roku o tematyce Narodowego Czytania zdecydują Polacy. Tytuł dzieła ogłoszony zostanie 1 lutego – w Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.
Weronika Woźniak klasa 2d